istanbul hurdacı

istanbul hurdacı


Kablo Hurdası

Kablolar, günlük hayatımızın vazgeçilmezidir. En basiti her evde ve iş yerinde mutlaka en az 2 tane uzatma üçlü priz bulunmaktadır. Elektrik tesisatlarında kullanılan kablolar kablo kullanımında büyük bir oranı almaktadırlar.
Kablo kullanımı dünya genelinde oldukça fazladır. Evde bozulan üçlü priz uzatmalarının bozulduğunda bir kenara atıldığı, eski binaların kentsel dönüşüm nedeniyle yıkıldığı düşünüldüğünde ortaya büyük bir kablo hurdasının çıktığı görülür. Peki bu kablo hurdaları ne yapılıyor? Nasıl değerlendiriliyor?
İnşaatlardan çıkan kablolar geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Özellikle Hurda Fabrikasının başını çektiği geri dönüşüm firmaları tarafından bu kablolar alınıp değerlendirilip yeniden kullanıma sunulmaktadır. Ancak evlerde çıkan kablo hurdaları çöplere atılmaktadır. Ve bu kablo hurdası piyasasının büyük kısmını kapsamaktadır. Her yıl binlerce ton kablo hurdası geri dönüşümde değerlendirilmek yerine çöp dağlarının arasında kaybolmaktadır. Metal ve plastikten oluşan kablolar doğada yok olmadığından toprağa da zarar verir.
Bu nedenler evlerde çıkan kablo hurdaları ayrı olarak saklanmalı ve zamanı geldiğinde Hurda Fabrikası aranarak, Hurda fabrikasına verilmeli ve değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki geri dönüşüme kazandırılacak her kablo hurdasının kilogramı hem satıcısına bir kazanç sağlayacak hem doğayı koruyacak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle kablo hurdalarının değerlendirilmesine özen gösterilmelidir.

Hurdacı

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba Hurda Fabrikasına Hoş Geldiniz Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Powered by