Çinko Hurdası

Hurdacı

istanbul hurdacı


Çinko Hurdası

Çinko alüminyum ve bakırdan sonra kullanılan en önemli metallerden birisidir. Dünya genelinde yaklaşık 200 milyon ton rezerve sahip olup Türkiye’de rezervi 2 milyon ton civarındadır.
Saf olarak kullanılmaktan ziyade başka metallerle alaşım halinde kullanılmaktadır. Demir ve çeliğin paslanma, elektriklenme vb. nedenlerle aşınmasını engellediğinden dolayı onlarla alaşımı yapılarak kullanım alanı yüksektir. Ayrıca çinko plakaların yapımında, çatı kaplamada ve pirinç yapımında ve ayrıca lastik sanayisinde kullanılmaktadır.
Türkiye’de her ne kadar 2.3 milyon tonluk çinko rezervi bulunsa da bunun yıllık olarak işlenen kısmı Türkiye’nin tüketimine yetmemektedir. Türkiye’de yılda yaklaşık 60 bin ton çinko kullanılmaktadır. Bunun yarısı dışarıdan ithal edilmektedir. Bu da çinko hurdasının geri dönüşüme kazandırılmasının önemini gözler önüne sunmaktadır.
Çinko hurdası ülke ekonomisi açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çinko hurdasının geri dönüşüme kazandırılması yapılan ithalatı kesecektir.
Ayrıca her hurda para olduğu gibi çinko hurdası da paradır. Çinko hurdasını değerlendirmeyip çöpe atmak cebimizdeki parayı buruşturup çöpe atmaktan farksızdır. Bu nedenle hurdaları geri dönüşüme kazandırma konusuna özen gösterilmelidir. Her hurdanın geri dönüşüm yoluyla tekrar kullanılabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hurdalarınızın geri dönüşüme kazandırılması için Hurda Fabrikası ile iletişime geçebilirsiniz.

Hurdacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba Hurda Fabrikasına Hoş Geldiniz Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Powered by